Povestea lui Mos Nicolae  Zj72bo
Povestea lui Mos Nicolae  Zj72bo



 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Cautare
Top postatori
doryna32 (33462)
Povestea lui Mos Nicolae  Vote_lcapPovestea lui Mos Nicolae  Voting_barPovestea lui Mos Nicolae  Vote_rcap 
ninnet (31821)
Povestea lui Mos Nicolae  Vote_lcapPovestea lui Mos Nicolae  Voting_barPovestea lui Mos Nicolae  Vote_rcap 
Simi (8310)
Povestea lui Mos Nicolae  Vote_lcapPovestea lui Mos Nicolae  Voting_barPovestea lui Mos Nicolae  Vote_rcap 
SfT (3793)
Povestea lui Mos Nicolae  Vote_lcapPovestea lui Mos Nicolae  Voting_barPovestea lui Mos Nicolae  Vote_rcap 
andreyutza (1799)
Povestea lui Mos Nicolae  Vote_lcapPovestea lui Mos Nicolae  Voting_barPovestea lui Mos Nicolae  Vote_rcap 
hasret (1609)
Povestea lui Mos Nicolae  Vote_lcapPovestea lui Mos Nicolae  Voting_barPovestea lui Mos Nicolae  Vote_rcap 
lavinia78 (1323)
Povestea lui Mos Nicolae  Vote_lcapPovestea lui Mos Nicolae  Voting_barPovestea lui Mos Nicolae  Vote_rcap 
Denta (1265)
Povestea lui Mos Nicolae  Vote_lcapPovestea lui Mos Nicolae  Voting_barPovestea lui Mos Nicolae  Vote_rcap 
elena50 (845)
Povestea lui Mos Nicolae  Vote_lcapPovestea lui Mos Nicolae  Voting_barPovestea lui Mos Nicolae  Vote_rcap 
Kallin (748)
Povestea lui Mos Nicolae  Vote_lcapPovestea lui Mos Nicolae  Voting_barPovestea lui Mos Nicolae  Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Tolgahan Sayışman
Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeDum Sept 18, 2016 11:26 pm Scris de Relly

» Cafe Bar
Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeDum Sept 18, 2016 11:09 pm Scris de Relly

» Karadayi ( Uncle Black )
Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeDum Sept 18, 2016 11:06 pm Scris de Relly

» 20 Dakika
Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeSam Sept 12, 2015 2:57 am Scris de Relly

» Yemin ( Promisiunea ) - Stiri
Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeDum Apr 05, 2015 5:37 am Scris de igociu

» Oyle Bir Gecer Zaman Ki (Timpul zboara )
Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeVin Apr 03, 2015 9:26 pm Scris de Relly

»  Identitate falsa ( The Prime Minister and I ) - online
Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeSam Mar 14, 2015 9:18 am Scris de doryna32

» Identitate falsa ( The Prime Minister and I )
Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeSam Mar 14, 2015 9:10 am Scris de doryna32

»  Puterea Destinului ( Sila )
Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeSam Mar 14, 2015 8:53 am Scris de doryna32


Distribuiţi | 
 

 Povestea lui Mos Nicolae

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 7:33 am

Povestea lui Mos Nicolae


Se spune ca insusi Sfintul Nicolae a ajutat trei sarmane fete din orasul sau, aducindu-le dar de zestre, noaptea, fara a fi vazut. Casa in care traiau cele trei surori era mai mult decit saraca. Tatal lor planuia sa-si vinda fetele, crezind ca astfel se va chivernisi. Plinsetele si rugamintile fiicelor sale nu l-au induplecat pe batrinul cu suflet negru. Sfintul Nicolae a aflat despre nenorocirea ce se petrecea nu departe de locuinta sa. Noaptea, pe furis, el a aruncat o punga plina cu galbeni in camera fetei celei mai mari. Astfel ea a reusit sa se marite curind. La fel a facut Mosul si in urmatorii doi ani, iar sora cea mijlocie si apoi cea mica au reusit sa se aseze la casele lor.

De atunci si pina in zilele noastre, in fiecare noapte a Sfintului Nicolae, cei dragi noua, si in special copiii, primesc daruri, de la Mosul care nu li se arata niciodata
.

Cine e Mos Nicolae?

Cunoscut in Transilvania si sub numele de Sin-Nicoara, Sfintul Nicolae este cel mai popular sfint in Ardeal. Sarbatoarea lui a generat un adevarat folclor, de la darurile de  Mos Neculai si pina la obiceiurile si legendele diferentiate de la sat la sat. Nascut in cetatea Patara din tinutul Lichiei, din Asia, Sf. Nicolae (in limba greaca  biruitor de popor ) s-a dovedit de timpuriu alesul Domnului, uimind de mic copil prin minunile pe care le facea. Dupa ce i-au murit parintii, Nicolae si-a impartit averea saracilor si a intemeiat manastirea Sionului de linga Mira, capitala Lichiei, calatorind ca prelat la Ierusalim.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre ninnet in Lun Dec 05, 2011 8:20 am, editata de 1 ori
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 7:33 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 7:34 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 7:36 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 8:10 am

Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 8:18 am

Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 8:20 am

Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 8:41 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 8:57 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 8:58 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 9:56 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 10:01 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
doryna32
doryna32
Administrator
Administrator

Mesaje : 33462
Puncte : 34060
Localizare : undeva in Romania

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 10:04 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
doryna32
doryna32
Administrator
Administrator

Mesaje : 33462
Puncte : 34060
Localizare : undeva in Romania

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 10:11 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
doryna32
doryna32
Administrator
Administrator

Mesaje : 33462
Puncte : 34060
Localizare : undeva in Romania

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 10:22 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 1:44 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 1:45 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
selin
selin
Fan SfT
Fan SfT

Mesaje : 596
Puncte : 606
Localizare : Romania

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 10:53 pm

La multi ani,tuturor care-si sarbatoresc ziua numelui de Sfantul Nicolae![Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
doryna32
doryna32
Administrator
Administrator

Mesaje : 33462
Puncte : 34060
Localizare : undeva in Romania

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeMar Dec 06, 2011 7:45 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeMar Dec 06, 2011 10:28 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitimeMar Dec 06, 2011 10:29 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos

Continut sponsorizat



Povestea lui Mos Nicolae  Empty
MesajSubiect: Re: Povestea lui Mos Nicolae    Povestea lui Mos Nicolae  Icon_minitime

Sus In jos
 

Povestea lui Mos Nicolae

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» Eda & Harun - Povestea lor ....
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Diverse :: Sa sarbatorim !-
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente