Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Zj72bo
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Zj72bo



 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Cautare
Top postatori
doryna32 (33462)
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Vote_lcapTaj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Voting_barTaj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Vote_rcap 
ninnet (31821)
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Vote_lcapTaj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Voting_barTaj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Vote_rcap 
Simi (8310)
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Vote_lcapTaj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Voting_barTaj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Vote_rcap 
SfT (3793)
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Vote_lcapTaj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Voting_barTaj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Vote_rcap 
andreyutza (1799)
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Vote_lcapTaj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Voting_barTaj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Vote_rcap 
hasret (1609)
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Vote_lcapTaj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Voting_barTaj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Vote_rcap 
lavinia78 (1323)
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Vote_lcapTaj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Voting_barTaj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Vote_rcap 
Denta (1265)
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Vote_lcapTaj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Voting_barTaj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Vote_rcap 
elena50 (845)
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Vote_lcapTaj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Voting_barTaj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Vote_rcap 
Kallin (748)
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Vote_lcapTaj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Voting_barTaj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Tolgahan Sayışman
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Icon_minitimeDum Sept 18, 2016 11:26 pm Scris de Relly

» Cafe Bar
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Icon_minitimeDum Sept 18, 2016 11:09 pm Scris de Relly

» Karadayi ( Uncle Black )
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Icon_minitimeDum Sept 18, 2016 11:06 pm Scris de Relly

» 20 Dakika
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Icon_minitimeSam Sept 12, 2015 2:57 am Scris de Relly

» Yemin ( Promisiunea ) - Stiri
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Icon_minitimeDum Apr 05, 2015 5:37 am Scris de igociu

» Oyle Bir Gecer Zaman Ki (Timpul zboara )
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Icon_minitimeVin Apr 03, 2015 9:26 pm Scris de Relly

»  Identitate falsa ( The Prime Minister and I ) - online
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Icon_minitimeSam Mar 14, 2015 9:18 am Scris de doryna32

» Identitate falsa ( The Prime Minister and I )
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Icon_minitimeSam Mar 14, 2015 9:10 am Scris de doryna32

»  Puterea Destinului ( Sila )
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Icon_minitimeSam Mar 14, 2015 8:53 am Scris de doryna32


Distribuiţi | 
 

 Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Empty
MesajSubiect: Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne    Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Icon_minitimeSam Ian 21, 2012 4:28 am

Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne

Taj Mahalul a fost construit de imparatul mogul Shah Jahan in memoria prea iubitei sale sotii Mumtaz Mahal ( Aleasa Palatului) . Moartea sa l-a afectat intr-atat de tare pe imparat incat parul i-a albit la numai cateva luni dupa. A tinut un doliu foarte sever. Post negru , zile , chiar saptamani de izolare completa. Timp de 2 ani nu a ascultat muzica si nici nu a purtat imbracaminte colorata si bijuterii. Legenda spune ca pe patul de moarte imparateasa i-a cerut sotului ei partu lucrui : sa ii construiasca un mormant, sa ii viziteze mormantul la aniversare, sa se recasatoareasca si sa isi iubeasca fii.

Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Tajmahalaneternallovest

In numele unei iubiri care a adus prosperitate imperiului Shah Jahan jura ca va construi cel mai maret si fara de egal monument funerar. Constructia a durat 22 de ani si este un complex care imbina numeroase simboluri care vorbesc despre o iubire eterna. O iubire ce depaseste granitele timpului si spatiului.

Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Taj-mahal-2

Constructia este fascinata si datorita simetriei perfecte pe care o inalta simbolizand astfel perfectiunea iubirii dintre doua fiinte. Complexul este alcatuit din doua domuri. Unul placat cu marmura alba in care se afla mormatul imparatesei si tot acolo au fost asezate osemintele imparatului dar la 35 de ani mai tarziu. Si unul rosu. Cel rosu fiind primul care apare. Intre cele doua se afla o gradina mare cu alei, arbori ornamentali si fantani arteziene care simbolizeaza gradina raiului asa cum este prezentata in Coran. Domul alb reprezinta in credinta musulmana lumea de dupa moarte. Pacea, puritatea iubirea eterna. Domul rosu este viata pe pamant, chinuita de durerea pierderii iubirii.

Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  TajMahalAgraUttarPradeshIndia

Ca o bijuterie străluceşte Taj-ul în lumina lunii, captată de nenumăratele pietre preţioase încrustate în marmură. La răsărit întreg ansamblul pare roz, iar seara alb-galbui. Schimbarea culorilor se spune că este simbolul stării de spirit a femeilor. In vremurile de demult, existau aici uşi de argint, iar în interior era amplasat un grilaj de aur masiv şi o textura de perle direct pe lespedea funerară. Acestea au fost furate. Potrivit legendei, Shah Jahan a intenţionat să construiască pentru el însuşi un monument similar, dar că acesta ar fi urmat să fie construit din marmură neagră pe malul celălalt al râului Yamuna. Soarta, însă, i-a fost potrivnică: fiul său, Aurangzeb, s-a autoproclamat rege în anul 1658 şi l-a menţinut în captivitate în fortul de la Agra timp de nouă ani, sub formă de arest la domiciliu.

Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Taj-mahal
Sus In jos
hasret
hasret
Moderator
Moderator

Mesaje : 1609
Puncte : 1705
Localizare : Timisoara

Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Empty
MesajSubiect: Re: Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne    Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Icon_minitimeSam Feb 11, 2012 11:23 pm

Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  895981777 Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  1283928776 Minunata si in acelasi timp trista povestea Taj Mahalului ! am recitit-o cu placere ninnet...pare incredibila, precum o legenda si totusi undeva, candva in timp, a fost reala ....

greu de crezut ca doua fiinte au trait o astfel de dragoste !

un alt secol, alti oameni, alte valori, parca e imposibil de adaptat realitatii contemporane !

poate de aceea ne plac atat de mult legendele, povestile, basmele - mie cel putin Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  3178081583 .....

povestile de dragoste adevarata si de o asemenea profunzime sunt atat de rare !

imi vin acum in minte doua filme care mi-au incalzit sufletul prin povestea de dragoste "povestita" acolo : primul ar fi "LOVE STORY" iar cel de-al doilea "MESSAGE IN A BOTTLE" care sunt mai ancorate in acest secol sa zicem.
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Empty
MesajSubiect: Re: Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne    Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Icon_minitimeDum Feb 12, 2012 8:16 am

hasret a scris:
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  895981777 Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  1283928776 Minunata si in acelasi timp trista povestea Taj Mahalului ! am recitit-o cu placere ninnet...pare incredibila, precum o legenda si totusi undeva, candva in timp, a fost reala ....

greu de crezut ca doua fiinte au trait o astfel de dragoste !

un alt secol, alti oameni, alte valori, parca e imposibil de adaptat realitatii contemporane !

poate de aceea ne plac atat de mult legendele, povestile, basmele - mie cel putin Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  3178081583 .....

povestile de dragoste adevarata si de o asemenea profunzime sunt atat de rare !

imi vin acum in minte doua filme care mi-au incalzit sufletul prin povestea de dragoste "povestita" acolo : primul ar fi "LOVE STORY" iar cel de-al doilea "MESSAGE IN A BOTTLE" care sunt mai ancorate in acest secol sa zicem.



ca sa simti asta trebuie sa fii o persoana romantica ,sensibila ........ma bucur ,pentru ca eu sunt fascinata de legende ,mistere si minuni Pupic
Sus In jos
hasret
hasret
Moderator
Moderator

Mesaje : 1609
Puncte : 1705
Localizare : Timisoara

Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Empty
MesajSubiect: Re: Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne    Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Icon_minitimeDum Feb 12, 2012 9:39 am

Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  1978086825 sunt romantica declarata si fara retineri !

iar legendele, minunile si misterele au o doza de real ,o doza de romantism , pot fi explicate logic doar intr-o oarecare masura , restul ramane un mister.....dragostea si iubirea sunt "minuni"cand se intampla cu adevarat la modul profund , cred eu ;

cum se spune , daca ai foarte mult noroc, in viata aceasta pamanteana, iti intalnesti o singura data marea dragoste ...

daca nu, NU

doar o iubire surogat - cu care ne multumim marea majoritate.
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Empty
MesajSubiect: Re: Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne    Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Icon_minitimeDum Feb 12, 2012 11:59 am

hasret a scris:
Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  1978086825 sunt romantica declarata si fara retineri !

iar legendele, minunile si misterele au o doza de real ,o doza de romantism , pot fi explicate logic doar intr-o oarecare masura , restul ramane un mister.....dragostea si iubirea sunt "minuni"cand se intampla cu adevarat la modul profund , cred eu ;

cum se spune , daca ai foarte mult noroc, in viata aceasta pamanteana, iti intalnesti o singura data marea dragoste ...

daca nu, NU

doar o iubire surogat - cu care ne multumim marea majoritate.





Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  406352_330998740263733_100000608287689_1058925_380740_n


pupici Pupic trandafir
Sus In jos
SfT
SfT
Fondator
Fondator

Mesaje : 3793
Puncte : 4489
Localizare : Craiova

Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Empty
MesajSubiect: Re: Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne    Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Icon_minitimeLun Feb 13, 2012 1:11 pm

Pe patul de moarte Mumtaz Mahal (a murit in timp ce nastea al 14-lea copil) l-a pus pe Shah Jahan sa jure ca va construi "Raiul pe pamant" ... trebuie totusi mentinat (daca tin eu bine minte) ca Mumtaz Mahal era cea dea doua sotie a sahului persan.
Sus In jos
https://seriale-filme-turcia.forumgratuit.ro
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Empty
MesajSubiect: Re: Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne    Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Icon_minitimeJoi Feb 16, 2012 2:42 am

Taj Mahal este privit drept una dintre cele opt minuni ale lumii.

Scriitori si istorici au remarcat de-a lungul timpului frumusetea arhitecturala a acestui obiectiv turistic din Agra, India. Dupa parerea multora, splendoarea sa nu a fost inca intrecuta de nici o alta creatie arhitectonica a umanitatii.

Taj Mahal este cel mai frumos monument construit de Moguli, conducatorii musulmani ai Indiei. Taj Mahal este construit in intregime din marmura alba iar frumusetea sa este mai presus de orice descriere in cuvinte, mai ales la rasit si apus. De asemenea, monumentul pare ca straluceste atunci cand este luna plina. In diminetile in care se lasa ceata, turistii pot fi martorii unei privelisti uimitoare. Taj Mahalul pare ca este suspendat atunci cand este privit de peste raul Jamuna

Taj Mahal este un simbol al dragostei eterne ce fascineaza privitorul in peisajul roscat din jur. Acest monument impresionant era descris de Rabindranath Tagore ca o lacrima pe obrazul timpului. De o frumusete uluitoare, Taj Mahal se numara cu siguranta printe cele mai importante obiective turistice din lume!

Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Tajmahalaneternallovest
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Empty
MesajSubiect: Re: Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne    Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Icon_minitimeJoi Feb 16, 2012 2:45 am

Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Empty
MesajSubiect: Re: Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne    Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Icon_minitimeJoi Feb 16, 2012 2:46 am

Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Empty
MesajSubiect: Re: Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne    Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Icon_minitimeJoi Feb 16, 2012 2:52 am

Trăieşte-ţi clipa!

Căci clipa-i viaţa ta!"



Omar Khayam


Viaţa se grăbeşte, rapidă caravană.
Opreşte-te şi-ncearcă să-ţi faci intensă clipa.
Nu mă-ntrista şi astăzi, făptură diafană,
Mai toarnă-mi vin!
Amurgul m-atinge cu aripa…
Bea vin! în el găsi-vei
Viaţa-fără-moarte.
Pierduta tinereţe din nou ţi-o va reda,
Divinul timp al rozei şi-al inimii curate!
Trăieşte-ţi clipa dată!
Căci clipa-i viaţa ta!
Grăbite ca şi apa şi repezi ca un vânt
Ce-aleargă prin pustiuri, fug zilele-mi puţine.
Şi totuşi douâ zile indiferente-mi sunt:
Ziua de ieri şi ziua care-o să vină mâine.
Nu depăşi prezentul cu gândul!
Ştii tu oare
Măcar dacâ-ai să termini cuvântul început?
Mâini poate deja fi-vom asemeni celor care
De şaptezeci de veacuri în neant au dispărut.

Sus In jos

Continut sponsorizat



Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Empty
MesajSubiect: Re: Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne    Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne  Icon_minitime

Sus In jos
 

Taj Mahal-Monumentul Iubirii Eterne

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» Taj Mahal
» Ask Oyunu ( Jocul Iubirii )
»  Aşka Sürgün ( Sclavul iubirii )
» Ask Tesadüfleri Sever (Iubirii ii place coincidenta)
» Ask Tesadüfleri Sever (Iubirii ii place coincidenta) - Videoclipuri
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Diverse :: Scent of a Woman :: Relatii-
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente