1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Zj72bo
1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Zj72bo



 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Cautare
Top postatori
doryna32 (33462)
1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Vote_lcap1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Voting_bar1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Vote_rcap 
ninnet (31821)
1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Vote_lcap1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Voting_bar1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Vote_rcap 
Simi (8310)
1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Vote_lcap1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Voting_bar1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Vote_rcap 
SfT (3793)
1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Vote_lcap1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Voting_bar1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Vote_rcap 
andreyutza (1799)
1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Vote_lcap1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Voting_bar1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Vote_rcap 
hasret (1609)
1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Vote_lcap1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Voting_bar1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Vote_rcap 
lavinia78 (1323)
1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Vote_lcap1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Voting_bar1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Vote_rcap 
Denta (1265)
1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Vote_lcap1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Voting_bar1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Vote_rcap 
elena50 (845)
1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Vote_lcap1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Voting_bar1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Vote_rcap 
Kallin (748)
1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Vote_lcap1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Voting_bar1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Tolgahan Sayışman
1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeDum Sept 18, 2016 11:26 pm Scris de Relly

» Cafe Bar
1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeDum Sept 18, 2016 11:09 pm Scris de Relly

» Karadayi ( Uncle Black )
1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeDum Sept 18, 2016 11:06 pm Scris de Relly

» 20 Dakika
1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeSam Sept 12, 2015 2:57 am Scris de Relly

» Yemin ( Promisiunea ) - Stiri
1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeDum Apr 05, 2015 5:37 am Scris de igociu

» Oyle Bir Gecer Zaman Ki (Timpul zboara )
1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeVin Apr 03, 2015 9:26 pm Scris de Relly

»  Identitate falsa ( The Prime Minister and I ) - online
1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeSam Mar 14, 2015 9:18 am Scris de doryna32

» Identitate falsa ( The Prime Minister and I )
1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeSam Mar 14, 2015 9:10 am Scris de doryna32

»  Puterea Destinului ( Sila )
1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeSam Mar 14, 2015 8:53 am Scris de doryna32


Distribuiţi | 
 

 1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Empty
MesajSubiect: 1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii   1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 1:58 am

1 martie - Mărţişorul, simbol al primăverii


Mărţişorul este oferit ca simbol al sosirii primăverii. Obiceiul mărţişorului este, de fapt, o secvenţă dintr-un scenariu ritual de înnoire a timpului şi anului, primăvara, la moartea şi renaşterea simbolică a Dochiei.

Mărţişorul face parte din larga categorie a talismanelor dăruite celor dragi de 1 martie, simbolizând iarna şi vara, dar şi speranţa, informează Mediafax. Răspândit în toate provinciile ţării, mărţişorul este pomenit pentru prima dată de Iordache Golescu, iar folcloristul Simion Florea Marian relatează în cartea "Sărbătorile la români" că în Moldova, Muntenia, Dobrogea şi în unele părţi ale Bucovinei exista obiceiul ca părinţii să lege, la 1 martie, copiilor lor o monedă de argint sau de aur la gât sau la mână.

În unele zone, copiii purtau mărţişorul 12 zile la gât, iar apoi îl legau de ramura unui pom tânăr. Dacă în acel an pomului îi mergea bine însemna că şi copilului îi va merge bine în viaţă. În alte cazuri, mărţişorul era pus pe ramurile de porumbar sau păducel în momentul înfloririi lor, copilul urmând să fie alb şi curat ca florile acestor arbuşti. Şnurul mărţişorului exprimă împletirea inseparabilă a două principii: roşul este atribuit vitalităţii femeii, iar albul este specific înţelepciunii bărbatului.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre ninnet in Mier Mar 07, 2012 2:15 am, editata de 2 ori
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Empty
MesajSubiect: Re: 1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii   1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 2:00 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Empty
MesajSubiect: Re: 1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii   1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 2:00 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Empty
MesajSubiect: Re: 1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii   1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 10:41 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Empty
MesajSubiect: Re: 1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii   1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 10:41 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Empty
MesajSubiect: Re: 1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii   1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 10:42 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
elena50
elena50
VIP SfT

Mesaje : 845
Puncte : 851

1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Empty
MesajSubiect: Re: 1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii   1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeJoi Mar 01, 2012 6:51 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

La multi ani!
O primavara frumoasa!
Sus In jos
doryna32
doryna32
Administrator
Administrator

Mesaje : 33462
Puncte : 34060
Localizare : undeva in Romania

1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Empty
MesajSubiect: Re: 1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii   1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeJoi Mar 01, 2012 7:04 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
doryna32
doryna32
Administrator
Administrator

Mesaje : 33462
Puncte : 34060
Localizare : undeva in Romania

1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Empty
MesajSubiect: Re: 1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii   1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeJoi Mar 01, 2012 7:04 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
doryna32
doryna32
Administrator
Administrator

Mesaje : 33462
Puncte : 34060
Localizare : undeva in Romania

1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Empty
MesajSubiect: Re: 1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii   1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeJoi Mar 01, 2012 7:07 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
hasret
hasret
Moderator
Moderator

Mesaje : 1609
Puncte : 1705
Localizare : Timisoara

1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Empty
MesajSubiect: Re: 1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii   1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeJoi Mar 01, 2012 9:29 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] O Primavara minunata va doresc !

si pentru ca ghiocei pe-aici n-am vazut inca - sunt poate inca "prizonierii" zapezii pana in 8 Martie.....va ofer un buchet de flori , odata cu prima zi cu soare cald din acest an !

astazi chiar a fost o zi luminoasa si insorita si chiar am simtit caldura soarelui [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] !

prima zi de Primavara, cu adevarat [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Empty
MesajSubiect: Re: 1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii   1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeMier Mar 07, 2012 2:21 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



8 MARTIE


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Empty
MesajSubiect: Re: 1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii   1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeMier Mar 07, 2012 2:36 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Empty
MesajSubiect: Re: 1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii   1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeMier Mar 07, 2012 2:37 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ninnet
ninnet
Administrator
Administrator

Mesaje : 31821
Puncte : 33153
Localizare : bucuresti

1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Empty
MesajSubiect: Re: 1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii   1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitimeMier Mar 07, 2012 2:37 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos

Continut sponsorizat



1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Empty
MesajSubiect: Re: 1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii   1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii Icon_minitime

Sus In jos
 

1 & 8 MARTIE - Mărţişorul, simbol al primăverii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Diverse :: Sa sarbatorim !-
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente