Top 5 alimente care te scapă de stres Zj72bo
Top 5 alimente care te scapă de stres Zj72bo



 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Cautare
Top postatori
doryna32 (33462)
Top 5 alimente care te scapă de stres Vote_lcapTop 5 alimente care te scapă de stres Voting_barTop 5 alimente care te scapă de stres Vote_rcap 
ninnet (31821)
Top 5 alimente care te scapă de stres Vote_lcapTop 5 alimente care te scapă de stres Voting_barTop 5 alimente care te scapă de stres Vote_rcap 
Simi (8310)
Top 5 alimente care te scapă de stres Vote_lcapTop 5 alimente care te scapă de stres Voting_barTop 5 alimente care te scapă de stres Vote_rcap 
SfT (3793)
Top 5 alimente care te scapă de stres Vote_lcapTop 5 alimente care te scapă de stres Voting_barTop 5 alimente care te scapă de stres Vote_rcap 
andreyutza (1799)
Top 5 alimente care te scapă de stres Vote_lcapTop 5 alimente care te scapă de stres Voting_barTop 5 alimente care te scapă de stres Vote_rcap 
hasret (1609)
Top 5 alimente care te scapă de stres Vote_lcapTop 5 alimente care te scapă de stres Voting_barTop 5 alimente care te scapă de stres Vote_rcap 
lavinia78 (1323)
Top 5 alimente care te scapă de stres Vote_lcapTop 5 alimente care te scapă de stres Voting_barTop 5 alimente care te scapă de stres Vote_rcap 
Denta (1265)
Top 5 alimente care te scapă de stres Vote_lcapTop 5 alimente care te scapă de stres Voting_barTop 5 alimente care te scapă de stres Vote_rcap 
elena50 (845)
Top 5 alimente care te scapă de stres Vote_lcapTop 5 alimente care te scapă de stres Voting_barTop 5 alimente care te scapă de stres Vote_rcap 
Kallin (748)
Top 5 alimente care te scapă de stres Vote_lcapTop 5 alimente care te scapă de stres Voting_barTop 5 alimente care te scapă de stres Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Tolgahan Sayışman
Top 5 alimente care te scapă de stres Icon_minitimeDum Sept 18, 2016 11:26 pm Scris de Relly

» Cafe Bar
Top 5 alimente care te scapă de stres Icon_minitimeDum Sept 18, 2016 11:09 pm Scris de Relly

» Karadayi ( Uncle Black )
Top 5 alimente care te scapă de stres Icon_minitimeDum Sept 18, 2016 11:06 pm Scris de Relly

» 20 Dakika
Top 5 alimente care te scapă de stres Icon_minitimeSam Sept 12, 2015 2:57 am Scris de Relly

» Yemin ( Promisiunea ) - Stiri
Top 5 alimente care te scapă de stres Icon_minitimeDum Apr 05, 2015 5:37 am Scris de igociu

» Oyle Bir Gecer Zaman Ki (Timpul zboara )
Top 5 alimente care te scapă de stres Icon_minitimeVin Apr 03, 2015 9:26 pm Scris de Relly

»  Identitate falsa ( The Prime Minister and I ) - online
Top 5 alimente care te scapă de stres Icon_minitimeSam Mar 14, 2015 9:18 am Scris de doryna32

» Identitate falsa ( The Prime Minister and I )
Top 5 alimente care te scapă de stres Icon_minitimeSam Mar 14, 2015 9:10 am Scris de doryna32

»  Puterea Destinului ( Sila )
Top 5 alimente care te scapă de stres Icon_minitimeSam Mar 14, 2015 8:53 am Scris de doryna32


Distribuiţi | 
 

 Top 5 alimente care te scapă de stres

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
andreyutza
andreyutza
Superfan SfT
Superfan SfT

Mesaje : 1799
Puncte : 1949
Localizare : bucuresti

Top 5 alimente care te scapă de stres Empty
MesajSubiect: Top 5 alimente care te scapă de stres   Top 5 alimente care te scapă de stres Icon_minitimeVin Iun 21, 2013 1:49 am

Stresul este, potrivit studiilor, printre principalii factori de risc în majoritatea  bolilor de care în ultima vreme ne pricopsim fără să ne dăm seama. Acesta creşte riscul de boli de inimă, depresie şi afecţiuni cardiovasculare, dar şi de obezitate, ca urmare a regimului alimentar specific persoanelor stresate, tot timpul în criză că nu vor duce la bun sfârşit sarcinile care li se atribuie.
De asemenea, stresul se face vinovat şi de apariţia kilogramelor în plus, deoarece cu cât suntem mai surescitaţi cu atât mai mult vom pofti mai des la alimente nesănătoase, pline de grăsimi şi zahăr (care ne intensifică starea de agitaţie) şi vom înfuleca la ore nepotrivite.
Soluţia în combaterea acestui inamic al omului modern constă în regimul alimentar echilibrat, care asigură suficiente vitamine şi minerale, somnul şi, bineînţeles, mişcarea fizică regulată.
Mai departe vom descoperi care sunt cele mai "destresante" alimente şi cum pot acestea să ne influenţeze starea de spirit:

    Avocado - este bogat în potasiu şi grăsimi sănătoase care au proprietatea de a regla tensiunea arterială, deci şi de stres. În plus, fructul de avocado este delicios, are puţine calorii şi poate fi consumat şi în dietăTop 5 alimente care te scapă de stres Avocado




    Zmeura – sunt surse extraordinare de vitamina C, despre care s-a demonstrat că poate reduce nivelul de anxietate şi stres, şi fibre, care ajută la reglarea glicemiei şi ne fereşte de diabet şi alte boli grave cum este cancerul de colon.Top 5 alimente care te scapă de stres Zmeura


Spanacul – este demonstrat ştiinţific că toate, dar absolut toate, vegetalele cu frunze de culoare verde închis au capacitatea de a ne proteja de stres prin numeroasele vitamine pe care le conţin, iar spanacul se numără printre aceste legume preţioase. El se remarcă prin cantitatea semnificativă d magneziu pe care o conţine, despre care se ştie că este un mineral cu importante funcţii la nivelul sistemului nervos, relaxează şi previne tulburările de somn. 
Top 5 alimente care te scapă de stres Spanac



Cartofii dulci – atunci când suntem obosiţi şi stresaţi, coprul nostru urlă după o porţie generoasă de carbohidraţi, iar cartofii dulci sunt ideali în astfel de situaţii, deoarece energizează instant, au un indice glicemic scăzut, sunt plini de fibre şi nutrienţi care ne pun pe picioare numaidecât.

Top 5 alimente care te scapă de stres Cartofi-dulci


Curcanul – este un sortiment de carne foarte sănătoasă, datorită compuşilor precum triptofanul, un aminoacid care ajută la secreţia de serotonină, hormon al plăcerii care induce o stare de calm, relaxare şi somnolenţă plăcută. De asemenea, este şi foarte săracă în calorii, deci poate fi consumată cu încredere dacă sunteţi în plin proces de eradicare a kilogramelor în plus.
Top 5 alimente care te scapă de stres Curcan
Sus In jos
hasret
hasret
Moderator
Moderator

Mesaje : 1609
Puncte : 1705
Localizare : Timisoara

Top 5 alimente care te scapă de stres Empty
MesajSubiect: Re: Top 5 alimente care te scapă de stres   Top 5 alimente care te scapă de stres Icon_minitimeSam Iun 22, 2013 3:14 am

Top 5 alimente care te scapă de stres 2156747876 buna treaba , andreea ! 
poate ma inspir si eu din lista asta -  arata si suna bine ca idee anti-stress !
Sus In jos
andreyutza
andreyutza
Superfan SfT
Superfan SfT

Mesaje : 1799
Puncte : 1949
Localizare : bucuresti

Top 5 alimente care te scapă de stres Empty
MesajSubiect: Re: Top 5 alimente care te scapă de stres   Top 5 alimente care te scapă de stres Icon_minitimeMar Iun 25, 2013 1:05 am

iti multumesc, Hasret PupicTop 5 alimente care te scapă de stres 4180733206
Sus In jos
hasret
hasret
Moderator
Moderator

Mesaje : 1609
Puncte : 1705
Localizare : Timisoara

Top 5 alimente care te scapă de stres Empty
MesajSubiect: Re: Top 5 alimente care te scapă de stres   Top 5 alimente care te scapă de stres Icon_minitimeJoi Iun 27, 2013 2:55 am

andreyutza a scris:
iti multumesc, Hasret PupicTop 5 alimente care te scapă de stres 4180733206
cu avocado si zmeura  am o problema " de fond" sa zic asa , adica de fonduri....
in piata zmeura are pret de delicatese ! de parca ar fi fruct exotic de la export !
iar avocado de-asemenea ....
am ajuns sa-i "invidiez" pe cei care au sansa si norocul de a locui la casa !
pentru fructe si o gradina de legume ....de care mi-ar face chiar placere sa ma ocup , dar uite ghinion, locuiesc la bloc ! ceea ce e ....nashpa
Sus In jos

Continut sponsorizat



Top 5 alimente care te scapă de stres Empty
MesajSubiect: Re: Top 5 alimente care te scapă de stres   Top 5 alimente care te scapă de stres Icon_minitime

Sus In jos
 

Top 5 alimente care te scapă de stres

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» Femei care au schimbat istoria
» Poezii care au facut istorie
» 5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Diverse :: Lifestyle :: Trucuri de frumusete si sanatate-
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente