5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Zj72bo
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Zj72bo



 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Cautare
Top postatori
doryna32 (33462)
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Vote_lcap5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Voting_bar5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Vote_rcap 
ninnet (31821)
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Vote_lcap5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Voting_bar5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Vote_rcap 
Simi (8310)
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Vote_lcap5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Voting_bar5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Vote_rcap 
SfT (3793)
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Vote_lcap5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Voting_bar5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Vote_rcap 
andreyutza (1799)
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Vote_lcap5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Voting_bar5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Vote_rcap 
hasret (1609)
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Vote_lcap5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Voting_bar5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Vote_rcap 
lavinia78 (1323)
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Vote_lcap5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Voting_bar5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Vote_rcap 
Denta (1265)
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Vote_lcap5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Voting_bar5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Vote_rcap 
elena50 (845)
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Vote_lcap5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Voting_bar5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Vote_rcap 
Kallin (748)
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Vote_lcap5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Voting_bar5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Tolgahan Sayışman
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Icon_minitimeDum Sept 18, 2016 11:26 pm Scris de Relly

» Cafe Bar
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Icon_minitimeDum Sept 18, 2016 11:09 pm Scris de Relly

» Karadayi ( Uncle Black )
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Icon_minitimeDum Sept 18, 2016 11:06 pm Scris de Relly

» 20 Dakika
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Icon_minitimeSam Sept 12, 2015 2:57 am Scris de Relly

» Yemin ( Promisiunea ) - Stiri
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Icon_minitimeDum Apr 05, 2015 5:37 am Scris de igociu

» Oyle Bir Gecer Zaman Ki (Timpul zboara )
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Icon_minitimeVin Apr 03, 2015 9:26 pm Scris de Relly

»  Identitate falsa ( The Prime Minister and I ) - online
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Icon_minitimeSam Mar 14, 2015 9:18 am Scris de doryna32

» Identitate falsa ( The Prime Minister and I )
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Icon_minitimeSam Mar 14, 2015 9:10 am Scris de doryna32

»  Puterea Destinului ( Sila )
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Icon_minitimeSam Mar 14, 2015 8:53 am Scris de doryna32


Distribuiţi | 
 

 5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
andreyutza
andreyutza
Superfan SfT
Superfan SfT

Mesaje : 1799
Puncte : 1949
Localizare : bucuresti

5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Empty
MesajSubiect: 5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic   5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Icon_minitimeVin Iun 21, 2013 8:13 am

1. Afine
Sunt micute, insa beneficiile lor sunt imense. Sunt foarte bogate in polifenoli, antioxidanti care previn bolile cardiovasculare, cancerul si osteoporoza. Consuma-le in salate de fructe, cu fulgi de ovaz sau in iaurt.5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic 5-superalimente-de-vara-pe-care-trebuie-sa-le-mananci-zilnic_4_size1




2. Caise
Doar privindu-le, iti poti da seama ca sunt o sursa excelenta de beta-caroten, un antioxidant deosebit de important pentru organism. Dar, beneficiile caiselor nu se opresc aici. Acestea contin si potasiu, vitamina C, fibre si fier, toate astea cu foarte putine calorii. Pot fi consumate ca gustare sau poti sa le manaci cu branza de vaci sau iaurt grecesc. De asemenea, poti sa le incorporezi in retete - merg foarte bine combinate cu carnea de pui sau de porc.5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic 5-superalimente-de-vara-pe-care-trebuie-sa-le-mananci-zilnic



3. Cirese
Ciresele sunt indicate in problemele de rinichi pentru ca sucul lor este un bun diuretic. Ciresele sunt cele care iti pot pune in functiune la cote normale ficatul, dupa o perioada lunga de medicatie, intoxicatii sau boli. In timp, ciresele ajuta ficatul sa revina la dimensiuni normale si intaresc sistemul digestiv.
Ciresele contin vitamine (A, B1, B2, B3, B6 si C), fosfor, calciu, magneziu, sodiu, potasiu, fier si proteine. Ciresele negre contin mai mult fier si pot avea efect in prevenirea anemiei. Pentru ca au un continut mare de fosfor sunt indicate persoanelor stresate si agitate. Si pentru ca au putine calorii sunt premise si in curele de slabire.5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic 5-superalimente-de-vara-pe-care-trebuie-sa-le-mananci-zilnic_3



4. Capsune
Capsunele contin unii dintre cei mai importanti nutrienti de care organismul are nevoie. Vitamina C si flavonoidele sunt cele mai importante dintre ele. Dar am putea adauga si Vitamina K, acidul folic, potasiul, magneziul sau acizii grasi Omega 3. Impreuna, transforma capsunele intr-un superaliment pe care nu trebuie sa il ratezi in sezon. De la bauturi savuroase pana la prajituri si chiar salate, capsuna e vedeta colorata a lunii in farfuriile noastre. Aromate si parfumate, aceste fructe pot da nastere unor feluri de mancare de senzatie. 5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic 5-superalimente-de-vara-pe-care-trebuie-sa-le-mananci-zilnic_2



5. Mango
Mango face minuni pe timp de vara. Nu doar ca merge de minune inclus in salatele de sezon, dar contin si un pachet important de nutrienti. Fructe de mango contin peste 20 de vitamine si minerale diferite, antioxidanti si un mix de fitonutrienti care previn bolile cronice.
5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic 5-superalimente-de-vara-pe-care-trebuie-sa-le-mananci-zilnic_1
Sus In jos
hasret
hasret
Moderator
Moderator

Mesaje : 1609
Puncte : 1705
Localizare : Timisoara

5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Empty
MesajSubiect: Re: 5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic   5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic Icon_minitimeSam Iun 22, 2013 3:12 am

:hello :la capsune si cirese am locul 1 rezervat !zambaret
am facut o adevarata cura !
cu afinele mai greu de gasit si in piata .......
caisele de-abia acum incep sa apara - imi plac mult deci nu vor scapa de pe lista fructelor !

interesant cu mango - eu mananc mai mult IARNA !5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic 3801458014
nu stiu de ce, dar in general atunci se gaseste frecvent in magazinele kaufland !
acum daca intri intr-o piata, nici sa dai cu tunul nu vezi macar 1 fruct de mango !
Sus In jos
 

5 superalimente de vara pe care trebuie sa le mananci zilnic

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Diverse :: Lifestyle :: Trucuri de frumusete si sanatate-
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente