Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Zj72bo
Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Zj72bo



 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Cautare
Top postatori
doryna32 (33462)
Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Vote_lcapMuhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Voting_barMuhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Vote_rcap 
ninnet (31821)
Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Vote_lcapMuhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Voting_barMuhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Vote_rcap 
Simi (8310)
Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Vote_lcapMuhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Voting_barMuhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Vote_rcap 
SfT (3793)
Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Vote_lcapMuhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Voting_barMuhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Vote_rcap 
andreyutza (1799)
Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Vote_lcapMuhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Voting_barMuhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Vote_rcap 
hasret (1609)
Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Vote_lcapMuhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Voting_barMuhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Vote_rcap 
lavinia78 (1323)
Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Vote_lcapMuhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Voting_barMuhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Vote_rcap 
Denta (1265)
Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Vote_lcapMuhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Voting_barMuhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Vote_rcap 
elena50 (845)
Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Vote_lcapMuhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Voting_barMuhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Vote_rcap 
Kallin (748)
Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Vote_lcapMuhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Voting_barMuhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Tolgahan Sayışman
Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeDum Sept 18, 2016 11:26 pm Scris de Relly

» Cafe Bar
Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeDum Sept 18, 2016 11:09 pm Scris de Relly

» Karadayi ( Uncle Black )
Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeDum Sept 18, 2016 11:06 pm Scris de Relly

» 20 Dakika
Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 12, 2015 2:57 am Scris de Relly

» Yemin ( Promisiunea ) - Stiri
Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 05, 2015 5:37 am Scris de igociu

» Oyle Bir Gecer Zaman Ki (Timpul zboara )
Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeVin Apr 03, 2015 9:26 pm Scris de Relly

»  Identitate falsa ( The Prime Minister and I ) - online
Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mar 14, 2015 9:18 am Scris de doryna32

» Identitate falsa ( The Prime Minister and I )
Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mar 14, 2015 9:10 am Scris de doryna32

»  Puterea Destinului ( Sila )
Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mar 14, 2015 8:53 am Scris de doryna32


Distribuiţi | 
 

 Muhteşem Yüzyıl - Stiri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
andreyutza
andreyutza
Superfan SfT
Superfan SfT

Mesaje : 1799
Puncte : 1949
Localizare : bucuresti

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 14, 2012 4:06 am

Soliman I
Domnie II: 1520 - 1566
Perioada: Ascensiunea Imperiului Otoman
Născut: 6 noiembrie 1494
Decedat: 5/6 septembrie 1566 (la 71 de ani)
Predecesor: Selim I Yavuz
Succesor: Selim al II-lea
Dinastia: Dinastia otomană
Credința: islam
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
elena50
elena50
VIP SfT

Mesaje : 845
Puncte : 851

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 14, 2012 9:04 am



A aparut in peisajul mediatic romanesc un barbat chipes care le-a cucerit pe vedetele noastre!

Este un personaj puternic si cuceritor! Toate femeile se indragostesc instant de el. Ati ghicit despre cine este vorba? Serialul “Suleyman Magnificul – Sub domnia iubirii” da peste cap programul vedetelor autohtone. Povestea celui mai puternic sultan al Imperiului Otoman le tine pe starurile noastre lipite de ecranul televizorului.

“Nu mai voiam sa plec de acasa pentru ca imi place la maxim serialul asta”, ne-a dezvaluit Roxana Ionescu. Serialul a facut furori chiar din prima saptamana de difuzare. Toata lumea vorbeste despre acest serial fenomen si asteapta cu sufletul la gura continuarea povestii de dragoste dintre sclava Alexandra si sultan.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
elena50
elena50
VIP SfT

Mesaje : 845
Puncte : 851

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 14, 2012 9:27 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

GÜRBEY İLERİ

Va juca in serial rolul lui Mehmet, unul din fii lui Suleiman.


Sus In jos
hasret
hasret
Moderator
Moderator

Mesaje : 1609
Puncte : 1705
Localizare : Timisoara

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 15, 2012 8:16 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] multumesc anreea pentru link - le vad si eu astazi![Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
andreyutza
andreyutza
Superfan SfT
Superfan SfT

Mesaje : 1799
Puncte : 1949
Localizare : bucuresti

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 15, 2012 9:22 am

hasret a scris:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] multumesc anreea pentru link - le vad si eu astazi![Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 3984718326 cu placere hasret Pupic ma bucur ca am ajutat Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 2908650190 si daca mai gasesti si tu noutati despre film sa le postezi Trag cu ochiul
Sus In jos
elena50
elena50
VIP SfT

Mesaje : 845
Puncte : 851

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 18, 2012 11:29 pm


Suleyman Magnificul”, serialul fenomen de la Kanal D, pe locul I in preferintele romanilor

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Serialul “Suleyman Magnificul – Sub domnia iubirii”, difuzat de Kanal D in fiecare luni si marti, de la ora 20.00, a devenit cel mai urmarit si iubit serial din Romania, inregistrand audiente uriase de la un episod la altul.

Luni, 17 septembrie, serialul “Suleyman Magnificul – Sub domnia iubirii”, a plasat Kanal D pe primul loc in topul televiziunilor, pe targetul All Urban, in intervalul orar 20. 00 – 22.00, cu un rating de 7,4% si o cota de piata de 14,7%, surclasand astfel posturi precum Pro TV si Antena 1, conform datelor furnizate de Kantar Media Romania.

1.179.000 de telespectatori din intreaga tara au urmarit, luni, 17 septembrie, in intervalul orar 20.00 - 22.00, uneltirile de la Curtea lui Suleyman Magnificul.

In minutul de aur, inregistrat la 21:41, 1.680.000 de telespectatori din intreaga tara urmareau cu sufletul la gura povestea de dragoste infiripata intre sultanul Suleyman si frumoasa Hurrem.



Pe targetul 18-49 Urban, serialul “Suleyman Magnificul – Sub domnia iubirii” a situat statia pe locul 2 in topul audientelor, cu un rating de 5,7% si o cota de piata de 13.3% .

Nu ratati in fiecare luni si marti, de la ora 20.00, la Kanal D, incredibila poveste de dragoste din serialul “Suleyman Magnificul – Sub domnia iubirii”, cu Halit Ergenc si Meryem Uzerli in rolurile principale, la Kanal D.


Sus In jos
elena50
elena50
VIP SfT

Mesaje : 845
Puncte : 851

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 18, 2012 11:30 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
andreyutza
andreyutza
Superfan SfT
Superfan SfT

Mesaje : 1799
Puncte : 1949
Localizare : bucuresti

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 21, 2012 12:09 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
elena50
elena50
VIP SfT

Mesaje : 845
Puncte : 851

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 22, 2012 2:33 am


Interviu cu HALIT ERGENC, protagonistul din « Suleyman Magnificul - Sub domnia iubirii », despre casatoria cu Berguzar Korel
22 Septembrie 2012

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Halit Ergenc, talentatul actor care interpreteaza personajul principal in serialul "Suleyman Mgnificul-Sub domnia iubirii", cunoscut publicului din Romania din serialul "O mie si una de nopti" in care a jucat rolul lui Onur Aksal, a vorbit intr-un interviu despre relatia pe care o are cu sotia lui, frumoasa Berguzar Korel, dar si despre fiul lor.

Halit Ergenc, actorul care il interpreteaza pe impozantul sultan Suleyman in serialul turcesc de mare succes "Suleyman Magnificul - Sub domnia iubirii" este un familist convins si crede in casatorie.

"Casatoria e ca un copac", a spus actorul. "Samanta pe care o cultivi este insasi dragostea. Daca te casatoresti cu persoana pe care intr-adevar o iubesti, trebuie sa stii sa eviti furtunile. Nimic nu e roz in viata, incepand de la problemele de la serviciu si alte greutati care fac ca lucrurile sa para dificile. Ceea ce face ca o casnicie sa functioneze, este capacitatea cuplului de a se sprijini unul pe celalalt si de a se respecta. Asa, copacul prinde radacini si incepe s-ii creasca crengi. Dragostea si respectul sunt poate cele mai importante ingrediente intr-o relatie dintre doi oameni."


Halit nu este de acord cu sintagma potrivit careia casnicia distruge dragostea. Actorul a spus ca acest lucru depinde de asteptarile fiecaruia. "Daca esti genul de persoana care se indragosteste de IUBIRE, atunci ea se va stinge cand vei intalni o persoana si vei incepe sa cauti in alta parte."

Cat despre frumoasa familie pe care o are cu actrita Berguzar Korel, lui Halit i se lumineaza ochii de bucurie cand vorbeste despre fiul lui, Ali, in varsta de doi ani. "Acum merge si ne surprinde in fiecare zi. Ne arata lucruri noi in fiecare zi. Niciodata in viata mea nu m-am gandit ca voi trai o asemenea experienta."

Cel mai mult l-a impresionat pe Halit rapiditatea cu care Ali asimileaza lucrurile. "Nu este un copil despre care sa spui ca e un geniu, dar modul cum invata si cat de repede, este incredibil." Intrebat daca isi mai doreste si alti copii, Halit Ergenc, nu a ezitat, raspunzand ferm ca "da", insa in viitor. "Ne dorim si alti copii, in viitor, insa niciodata nu se stie cand."


Sus In jos
hasret
hasret
Moderator
Moderator

Mesaje : 1609
Puncte : 1705
Localizare : Timisoara

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeDum Sept 23, 2012 12:51 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] multumesc elena, pentru interviul urcat !

foarte frumos spus, ca daca "te indragostesti de iubire" la un moment dat se stinge si vei incepe sa cauti in

alta parte....

mare dreptate are !

daca iti da Doamne-doamne sansa de a intalni PERSOANA de care inima ta sa se indragosteasca - si nu doar de iubirea in sine- poti avea norocul sa traiesti indragostit o viata.

Halit Ergenc mi-a dat tot timpul sentimentul ca este un tip extrem de inteligent, rafinat si cu principii valorice foarte sanatoase !

chiar o persoana de calitate, infipta bine in pamant cum se spune, fara superficialitati care distrug in general - iata inca o frumoasa confirmare si prin faptul ca este atat de incantat ca este tata !
Sus In jos
elena50
elena50
VIP SfT

Mesaje : 845
Puncte : 851

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeDum Sept 23, 2012 11:18 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Halit Ergenc, protagonistul din "Suleyman Magnificul – Sub domnia iubirii": “Am lucrat la New York ca ospatar si chelner”
23 Septembrie 2012

Halit Ergenc, sarmantul actor care interpreteaza rolul lui Suleyman Magnificul in serialul cu acelasi nume a acordat un interviu pentru publicatia bosniaca "Azra" unde a vorbit despre familie si cariera de actor.

- Te bucuri de sucesul pe care il aveti tu si sotia ta? Au fost cazuri in care iti doreai sa nu fii recunoscut ?

Halit Ergenc: "Incercam sa ne bucuram de acest succes, dar mai ales sa fim impliniti pe plan personal. Cand calatorim in afara, nimeni nu ne deranjeaza."

- Cum e sa locuiesti in Istanbul? Care sunt avantajele si dezavantajele?

Halit Ergenc: "Imi place Istanbulul cu toate avantajele si dezavantajele lui. Festivaluri, concerte, expozitii si multe alte evenimente. In schimb e viata de metropola, fiecare alearga de colo colo, se plange de trafic, totul devine obositor de la un moment dat. Nu prea iesim mult, decat daca e necesar. Preferam sa stam acasa cu familia."

Totusi, intr-o zi ti-ai luat inima in dinti si ai plecat la New York. Cum e sa locuiesti intr-un oras asa de diferit fata de Istanbul?

Halit Ergenc: "Viata era la fel ca in Istanbul cu suisuri si coborasuri, nu m-a surprins nimic. Mi-a placut la New York, insa Istanbulul ramane Istanbul."

- E adevarat ca la New York ai lucrat ca si chelnar?

Halit Ergenc: "Da, am lucrat ca si chelnar si barman. A fost ceva complet nou pentru mine. Banii pe care ii castigam la teatru nu imi ajungeau si atunci trebuia sa muncesc in plus ca sa supravietuiesc. Acolo, e mai usor sa devii chelnar decat actor."

- Cand ti-ai dat seama ca ti-ai implinit visul american? Cati actori din Turcia sau din alte tari pot sa aiba faima la Hollywood?

Halit Ergenc: "Nu prea mi-am implinit visul american din acest punct de vedere. Insa mi-am indeplinit asteptarile si m-am intors fericit."

- Ai absolvit Universitatea "Mimar Sinan", sectia de operetta si musical. Te-ai gandit la muzica ca la o profesie ?

Halit Ergenc: "Am cantat si am jucat in multe musical-ri. Acum sunt doar actor si imi place asta. Insa niciodata nu stii ce se poate intampla."

Ce roluri preferi sa joci?

Halit Ergenc: "Sunt actor si imi aleg rolurile in functie de scenariu."

-Tatal tau a fost si el actor. Esti mandru de cariera lui si vice versa ?

Halit Ergenc: "Tatal meu a avut modul lui de viata. Era foarte creativ si talentat. A facut totul pentru cariera lui si pentru noi. Sunt fericit ca am avut un asa tata. Am avut mereu de invatat de la el."

- Ai studiat si constructia de nave maritime. De ce ai abandonat acest proiect ? Ai vreo barca? Iti place sa inoti?

Halit Ergenc: "Am studiat constructia navelor fiind influentat de parintii mei. Din fericire, mi-am dat seama ca nu e pentru mine si am renuntat. Nu am vrut sa fac asta, nu imi placea. Imi plac foarte mult marea si scufundatul, insa construitul navelor nu este pentru mine."

Ai o pasiune sau ai timp pentru asa ceva?

Halit Ergenc: "Imi place natura si sa calatoresc. Imi plac scufundarile. Sub apa ma simt relaxat si liber. Imi place sa lucrez si cand am timp liber fac de obicei lucruri legate tot de munca: ascult muzica si ma uit la filme. De cand s-a nascut Ali, in timpul meu liber sunt cu el de obicei."

Sus In jos
elena50
elena50
VIP SfT

Mesaje : 845
Puncte : 851

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeDum Sept 23, 2012 11:31 pm

hasret a scris:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] multumesc elena, pentru interviul urcat !

foarte frumos spus, ca daca "te indragostesti de iubire" la un moment dat se stinge si vei incepe sa cauti in

alta parte....

mare dreptate are !

daca iti da Doamne-doamne sansa de a intalni PERSOANA de care inima ta sa se indragosteasca - si nu doar de iubirea in sine- poti avea norocul sa traiesti indragostit o viata.

Halit Ergenc mi-a dat tot timpul sentimentul ca este un tip extrem de inteligent, rafinat si cu principii valorice foarte sanatoase !

chiar o persoana de calitate, infipta bine in pamant cum se spune, fara superficialitati care distrug in general - iata inca o frumoasa confirmare si prin faptul ca este atat de incantat ca este tata !

Inclin sa cred ca si el in viata s-a "indragostit de iubire"
si poate din aceasta cauza prima lui casatorie a fost un esec...
Stie el ce afirma!
Sus In jos
andreyutza
andreyutza
Superfan SfT
Superfan SfT

Mesaje : 1799
Puncte : 1949
Localizare : bucuresti

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeVin Oct 19, 2012 9:20 am

EXCLUSIV Halit Ergenc, actorul principal din „Suleyman Magnificul“: „Istoria s-ar fi scris altfel dacă nu ar fi existat Hurrem“

Serialul „Suleyman Magnificul - Sub domnia iubirii“, de la Kanal D, este revelaţia acestei toamne şi a câştigat bătălia pentru audienţă, fiind urmărit de aproximativ 1,5 milioane de români pe minut.


Cu toate că filmul a stârnit mai multe controverse în Turcia, el rulează în continuare, fiind în ţara mamă la al treilea sezon. În România, serialul este difuzat luni şi marţi, de la ora 20.30.

Halit Ergenc, actorul care îl interpretează pe Suleyman, a acceptat să acorde un interviu în exclusivitate site-ului eva.ro

eva.ro: Cum ţi s-a părut scenariul, la prima vedere, când ai văzut că Suleyman este demitizat şi adus în randul oamenilor, fiind prezentat ca un om ca oricare altul? Ţi-ai schimbat părerea despre el?

Halit Ergenc: Demitizarea lui Suleyman Magnificul este un plus uriaş pentru serial, pentru că sultanul devine foarte credibil în ochii privitorilor. Eroii sunt şi ei oameni, au şi ei slăbiciuni. Aceste slăbiciuni nu-i ştirbesc însă lui Suleyman nimic din măreţia atestată cu documente istorice.

Telespectatorii au acces la ce se află dincolo de consemnările seci sau de porţile bine ferecate ale Palatului Sultanului, intră în intimitatea vieţii acestuia, fie că este vorba de harem şi de relaţia cu Hurrem, de raporturile de iubire şi putere dintre sultan şi mama acestuia sau de prieteniile uneori atât de fragile dintre cel mai puternic om al Imperiului Otoman şi unii dintre supuşii lui.

Suleyman iubeşte, suferă din iubire, îi face, la rându-i, pe cei apropiaţi să sufere. Suleyman poate fi manipulat uneori, deşi pare atotştiutor şi invincibil. În acelaşi timp, sultanul este întelept, echilibrat, tandru cu cei apropiaţi, cultivat, îndrăzneţ, interesat de prosperitatea şi siguranţa poporului său.

Ai contribuit şi tu la producţia serialului. În ce zone ţi-ai adus contribuţia?

Înainte cu un an şi jumătate de începerea filmărilor am început să mă documentez la modul cel mai serios. Am citit foarte multe cărţi de istorie şi am descoperit că cele mai grozave lecturi sunt cele care îţi dezvăluie trecutul.

Am citit nu pentru că devenise o obligaţie de serviciu, ci pentru că realmente mă pasiona ceea ce descopeream. Astfel, am reuşit să înţeleg contextul în care sultanul lua deciziile personale sau politice, să înţeleg ce anume îl fascina la Hurrem, să mi-l imaginez în diferite ipostaze, fie în fruntea ienicerilor, semnând documente de maximă importanţă pentru Imperiu sau impunându-şi voinţa în faţa mamei sale, pe care o iubea extraordinar de mult.

Cât este însă realitate şi cât este ficţiune în serial?

Scenariştii au avut în permanenţă consultanţi istorici, pentru fiecare episod. Reperele istorice au fost respectate, însă dincolo de ele, acolo unde s-a ţesut povestea legăturilor dintre oameni, a intervenit ficţiunea.



Cum ai primit criticile oamenilor la lansarea serialului? A intervenit chiar şi premierul Recep Tayyip Erdogan...

Au existat anumite tensiuni pentru că oamenii şi-l imaginau pe Suleyman Magnificul pe un piedestal. Era o imagine cumva schematică, rece. Serialul l-a umanizat pe Suleyman şi a reuşit până la urmă să convingă publicul că nimeni nu îşi propunea să murdărească memoria unui mare om.

Odata cu acest serial s-a redeschis şi curiozitatea oamenilor pentru istorie, pentru frumuseţea palatelor şi costumelor acelor vremuri, iar acest interes s-a trezit nu numai în Turcia, ci şi în celelalte ţări unde serialul a fost difuzat.

Te aşteptai la ecouri şi în presa internaţională? Serialul a apărut şi în „New York Times“ şi „The Guardian“.

Eram conştient de valoarea şi frumuseţea producţiei, iar ecourile din presa internaţională au venit ca o reconfirmare pentru mine.

Ştiam câte eforturi au fost depuse pentru realizarea acestei poveşti extraordinare, m-au bucurat enorm articolele elogioase la adresa serialului.

Ce părere ai despre Hurrem? Crezi că l-a iubit cu adevărat pe sultan? Consideri că istoria imperiului ar fi fost alta dacă nu era ea?

Între Suleyman şi Hurrem a existat iubire. Chiar dacă, iniţial, planurile lui Hurrem erau de răzbunare, sultanul i-a topit orice idee malefică în ceea ce-l priveşte.

Hurrem s-a îndrăgostit de Suleyman, pentru că acesta avea şi calităţile necesare să o seducă. Era un bărbat atrăgător, foarte inteligent şi cultivat, în plus era şi cel mai puternic om al Imperiului. În acelaşi timp, Suleyman s-a îndrăgostit de faptul că Hurrem nu se temea de el, pretindea să-i fie chiar egal. Legile iubirii ies din sfera legilor cetăţii, iar sultanul ştia să aprecieze personalitatea extraordinară a acestei femei.

Istoria s-ar fi scris altfel dacă nu ar fi existat Hurrem, tocmai pentru că ea a avut un rol foarte important în deciziile luate de Suleyman. De asemenea, nu am mai fi auzit de Hurrem în zilele noastre.

Femeile din viaţa sultanului au fost îndrăgostite de el sau de privilegiile primite odată cu statutul de preferata sultanului?

Pentru femeile din acea perioadă era un privilegiu să se afle în haremul sultanului. Viaţa devenea mai uşoară, în sensul că cele alese nu se mai confruntau cu lipsuri de ordin material.

În acelaşi timp, statutul de privilegiate venea la pachet şi cu anumite doze de suferinţă, pentru că nu era simplu să ajungi la sufletul acestuia. Cred că femeile din viaţa lui îl iubeau pe Suleyman, care întrunea şi calităţi ce-l făceau foarte special, dar se şi bucurau de acel statut.

Ce ai avea să-i spui lui Suleyman dacă te-ai putea întâlni cu el?

I-aş spune că urmaşii lui nu au risipit în întregime comoara lăsată de el. Turcia nu mai este un Imperiu, dar e o ţară superbă, cu oameni foarte muncitori.

Cum crezi că s-ar adapta Suleyman dacă ar trăi în Turcia de azi?

Cred că spiritul lui de reformator ar intra în funcţiune.

Care a fost cea mai dificilă scenă filmată până acum?

Scenele de război sunt cele mai dificile, pentru că presupun desfăşurări mari de forţe. E nevoie de concentrare maximă şi coordonare perfectă în astfel de filmări.

Ai intrat foarte bine în pielea personajului, mulţi fani te identifică cu Suleyman. Cine crezi că a fost cel mai influent personaj din anturajul acestuia?

Cu siguranţă, cel mai influent om din anturajul lui a fost chiar Hurrem. Iar rivalitatea dintre Hurrem şi Ibrahim din Parga venea şi din faptul că Marele Vizir avea de asemenea un rol foarte important în deciziile luate de Suleyman.

Cum vezi serialul „Suleyman Magnificul“ în raport cu alte seriale istorice, precum „The Tudors“, „Familia Borgia“ sau altele de acest fel?

Toate cele trei seriale fac apel la trecut, prezintă viaţa unor mari lideri care au marcat istoria lumii. Romanţează mai mult sau mai puţin viaţa personajelor, dar indiferent de raportul istorie/ficţiune, toate aceste trei producţii au un mare merit, acela că trezesc curiozitatea publicului pentru istorie, pentru trecut.

Care este secretul succesului internaţional al serialului?

Este o producţie revoluţionară, cu un buget record pentru serialele turceşti, cu un subiect care a stârnit controverse, cu decoruri şi costume fabuloase. La toate acestea se adaugă jocul actorilor, scenariul, regia şi, nu în utimul rand, coloana sonoră, care au făcut din această producţie un adevărat fenomen.

Deja ai foarte mulţi fani în România. Vei veni să-i cunoşti?

Mulţumesc publicului românesc că este atât de receptiv şi urmăreşte serialul „Suleyman Magnificul“. Îmi doresc foarte mult să vizitez România, plănuiesc o astfel de călătorie
.
Sus In jos
hasret
hasret
Moderator
Moderator

Mesaje : 1609
Puncte : 1705
Localizare : Timisoara

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Oct 20, 2012 11:39 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

multumesc pentru interviuri - foarte interesante !
Sus In jos
elena50
elena50
VIP SfT

Mesaje : 845
Puncte : 851

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeLun Noi 05, 2012 12:05 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ce spune Halit Ergenc, protagonistul din "Suleyman Magnificul" despre zvonurile ca ar avea probleme in casnicie si cum s-a ales cu piciorul rupt intr-o secventa din serial



Serialul turcesc "Suleyman Magnificul- Sub domnia iubirii" se bucura de un success rasunator si in Egipt. Echipa unei faimoase reviste egiptene, « The Stars News» i-a luat un interviu protagonistului, Halit Ergenc, despre serial si despre viata lui de familie.

In "Suleyman Magnificul", joci rolul unui om important si puternic. Asta sa fi fost motivul pentru care ai acceptat sa joci in serial ?

HALIT: "Acest rol a fost si este o mare provocare pentru mine. Personajul lui Suleyman este in stare sa schimbe realitatea, insa o data ce se indragosteste devine vulnerabil. Nu neg ca am ezitat pana sa accept acest rol. Insa mi-am dat seama ca, daca interpretezi roluri diferite, te ajuta foarte mult sa progresezi in cariera de actor."

Ce parere ai despre criticile care au fost aduse serialului, sau mai bine zis sultanului, ca a fost portretizat drept un betiv care se lasa manipulat de femei?

HALIT: A fost vorba de 70 000 de plangeri in fata sediului unde se produce serialul. Nimeni nu a inteles o problema foarte importanta. Serialul nu infatiseaza nici partile politice sau istorice din viata lui Suleyman. S-a pus accentul pe o parte din viata privata si amoroasa a lui. Nu criticam si nu ducem in dizgratie perioada otomana.


Ce ai simtit vi-a-vis de aceste critici?

HALIT:A,m fost foarte afectat deoarece nici nu vazusera bine serialul, doar un promo era dat si s-au si grabit sa il judece. Evenimentele din serial sunt pura fictiune ca si dragostea, pasiunea si nu sunt reale. Asta am incercat sa spun de mai multe ori, insa unii privitori nu vad mai departe de asta si nu accepta parerile diferite. In schimb, sunt deschis sa comunic cu telespectatorii in ce priveste rolul si atitudinea mea din film.

Exista vreo asemanare intre personalitatea lui Halit si a lui Suleyman?

HALIT: Da, sunt mare fan al lucrurilor hand-made si in timpul liber incerc sa fac totul cu mana mea. Amandoi suntem aparatori ai drepturilor si luptam pana la capat pentru adevar.

Ce dificultati ai intalnit iin timpul filmarilor?

HALIT: Scenele de razboi sunt dificile. Mi-am rupt piciorul in una din aceste scene si am stat in spital sese saptamani.

Te asteptai ca serialul sa aiba succes in tarile arabe?

HALIT: Nu, dar sunt foarte fericit de raspunsul pozitiv pe care oamenii de acolo il au fata de serial si in general fata de filmele turcesti. Cred ca asta se si datoreaza traditiilor comune dintre cultura turca si araba.

Cum te descurci cu fanele ?

HALIT: Nu neg ca sunt foarte flatat de atentia pe care o am din partea lor. Sunt incantat cand ma intalnesc cu femei care isi exprima aprecierea fata de mine.

Dupa ce ai obtinut aceasta faima, te-ai schimbat?

HALIT: Imposibil. Insist sa fiu mereu acelasi. Si pe strada si la interviurile televizate…

In ce priveste viata ta privata, zvonurile spun ca din cauza ca esti ocupat cu serialul iti neglijezi sotia si de aici au inceput certurile. E adevarat?

HALIT: Este cat se poate de fals. Berguzar Korel, sotia mea, Ali, fiul nostru si eu suntem in cea mai fericita perioada a vietii noastre. Fiecare dintre noi este mandru de succesul partenerului.
Sus In jos
elena50
elena50
VIP SfT

Mesaje : 845
Puncte : 851

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeLun Noi 05, 2012 12:08 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cum se imbogatesc din reclame actorii din “Suleyman Magnificul”


De aproape trei ani, viata actorilor care joaca in serialul turcesc “Suleyman Magnificul – Sub domnia iubirii” s-a schimbat considerabil. Iubiti si contestati deopotriva, deja celebri sau aflati la inceput de drum, artisti precum Halit Ergenç (Suleyman), Meryem Uzerli (Hurrem), Nebahat Cehre (sultana –mama), Nur Fettahoğlu ( Mahidevran) ori Selma Ergeç (Hatice) au devenit aproape peste noapte agenti publicitari redutabili.

Practic, oricine doreste sa isi lanseze un produs sau sa promoveze unul deja existent pe piata apeleaza la ei.

Moda ca actorii din “Suleyman Magnificul- Sub domnia iubirii” sa garanteze cu propriul nume, evident contra-cost, calitatea unor bunuri ori a unor servicii a pus stapanire pe intreaga Turcie, dar si pe o parte din tarile in care se difuzeaza serialul.

Astfel, de curand, Halit Ergenç, interpretul sultanului Suleyman, a devenit imaginea parfumului Victorious, lansat de Gulnara Karimova, fiica presedintelui uzbec.

Tinere si frumoase actritele Meryem Uzerli (Hurrem), Nur Fettahoğlu ( Mahidevran) si Selma Ergeç (Hatice) promoveaza cu mult succes produse de ingrijire a parului sau a corpului

Potrivit companiilor cu care fetele au contract, cine le vede samponandu-se ori dandu-se cu crema cu atata zel capata pe loc convingerea ca doar cosmeticele folosite de ele fac pletele si pielea de sultana.


Nici Nebahat Cehre, interpreta sultanei-mama, nu a fost ocolita de”joburi” in domeniul publicitar. La 66 de ani, frumoasa Nebahat face reclama unor tratamente faciale anti-imbatranire, dar este si imaginea unuia dintre cele mai luxoase hoteluri din Istanbul.

Cat despre Okan Yalabık (Ibrahim, omul de incredere al sultanului), acesta promoveaza cele mai noi colectii de articole vestimentare pentru barbati, in vreme ce Filiz Ahmet, interpreta cadanei Nigar, din Sulina, este imaginea unui renumit producator de electrocasnice.

Sus In jos
andreyutza
andreyutza
Superfan SfT
Superfan SfT

Mesaje : 1799
Puncte : 1949
Localizare : bucuresti

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeVin Noi 16, 2012 10:36 am

Saadet Aksoy - Victoria / Sadîka
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
hasret
hasret
Moderator
Moderator

Mesaje : 1609
Puncte : 1705
Localizare : Timisoara

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 08, 2012 2:14 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]interesante stirile despre acest serial !

incredibil, se filmeaza de 3 ani !?!

un asemenea serial de anvergura , pe termen lung chiar ca nu s-a intamplat de mult !
Sus In jos
hasret
hasret
Moderator
Moderator

Mesaje : 1609
Puncte : 1705
Localizare : Timisoara

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 08, 2012 2:16 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] od, doamne si speculatiile astea !

ce nu fac reporterii pentru o stire de senzatie ?!?

gata, le-au scos deja povesti lui Berguzar si Halit cu probleme in casnicie !
Sus In jos
hasret
hasret
Moderator
Moderator

Mesaje : 1609
Puncte : 1705
Localizare : Timisoara

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 08, 2012 2:21 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]interesant faptul ca serialul are mare succes in Egipt !

ce sa mai spun ca actorii din serial fiind deja foarte cunoscuti devin "fata si imaginea" unor produse ?!?

absolut normal sa fie solicitati pentru reclame in general !

sunt acum pe un mare val - foarte cunoscuti, apreciati si imagini si chipuri de prima mana !

e normal sa se bucure de succes si bine fac sa-si asigure si castiguri pe masura !

cine stie ce aduce ziua de maine ?

pentru moment, serialul asta e chiar foarte bine cotat cam peste tot unde e difuzat - chiar si la noi , asa ca sa le fie de bine tuturor !

investitia in serial e enorma presupun, dar si actorii i-au creat succesul !
Sus In jos
elena50
elena50
VIP SfT

Mesaje : 845
Puncte : 851

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Ian 19, 2013 6:22 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Muhteşem Yüzyıl'da Pargalı gitti, Malkoçoğlu döndü!
19 Ocak 2013 Cumartesi 08:59:04

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

A plecat Ibrahim din serial, revine Malkocoglu!

Sus In jos
elena50
elena50
VIP SfT

Mesaje : 845
Puncte : 851

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Ian 19, 2013 6:27 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Hotels & Investors Association of Turkey (TUROB), held at the Hilton Hotel in Istanbul Turkey with an organization that provides important contributions to the promotion of a successful producer of Turkish TV series awards seven companies, and this gave players arrays.


Given a plaque of appreciation producer companies:

Tims Productions / Timur prosecutor
Month Year / Kerem Catay
D Production / Zeynep Mirza
Pana Film / Zubeyir Sasmaz
Gold Production / Faruk Turgut
InDHouse Production / Emel Sakarya
Focus Film

Given a plaque of appreciation arrays and players:

Magnificent Century / Timur prosecutor, Halit Ergenc, Nur Fettahoğlu
Are silent / Murat Yildirim
Kerem Catay-Bugra Gulsoy, Story Karayel, Hilal Saran
It is a tolerable time / Beyza Eraydın
Lie World / Sarp Apak
The Lost City / Ahmet Mekin, Nazan Kesal
Forgive me / Gaye Turgut, Joseph Altinisik Şeyma Korkmaz, Murat Danacı,
Sea Star / Begum Artillery, Cantuğ Turay


TUROB, asociatia investitorilor turci , a acordat premii pentru promovarea Turciei in afara granitelor .TUROB au ajuns la concluzia ca si productiile cinematografice promoveaza Turcia din punct de vedere turistic , gastronomic, istoric iar nr. turistilor a crescut.
Ministrul culturii este cel care a elogiat productiile turcesti si i-a premiat pe cei mai buni actori, ambasadori ai culturii turce peste hotare.
Printre acestia se numara Halit Ergenc , Nur Fetahoglu(Mahidevran din serialulSuleyman), Murat Yildirim...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Sus In jos
hasret
hasret
Moderator
Moderator

Mesaje : 1609
Puncte : 1705
Localizare : Timisoara

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Ian 24, 2013 9:28 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]pai pe buna dreptate i-au premiat pe actori si foarte justa observatia !

exemplul personal : pana prin 2007 n-am acordat prea mare atentie Turciei....ei bine, odata cu serialele ASI, BINBIR GECE 1001 de nopti, pot spune ca mi-au starnit interesul nu doar pentru seriale sau filme ci despre Turcia in general, ca frumuseti istorice, geografice, specific, cultura, istorie, gastronomie , ohohohooooooo, de toate !

actorii, chiar sunt ambasadori onorifici ![Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
andreyutza
andreyutza
Superfan SfT
Superfan SfT

Mesaje : 1799
Puncte : 1949
Localizare : bucuresti

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 13, 2013 3:38 am

Ezgi Eyuboglu - Aybige (nepoata Sultanei-mame)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
andreyutza
andreyutza
Superfan SfT
Superfan SfT

Mesaje : 1799
Puncte : 1949
Localizare : bucuresti

Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 13, 2013 4:37 am

SURPRIZA! Cu cine se iubeste in realitate superbul print Mehmet din "Suleyman Magnificul". Partenera sa de viata joaca si ea in acelasi serial de succes.
Interpretul printului Mehmet, fiul lui Suleyman si al adoratei sale sotii HURREM traieste o frumoasa poveste de dragoste alaturi de o colega de pe platourile de filmare al serialului "Suleyman Magnificul."

In viata de zi cu zi, Mehmet si Aybige formeaza un cuplu de apoape noua luni de zile. Pe numele lor adevarat, Gurbey Ileri si Ezgi Eyuboglu sunt mai indragostiti ca niciodata. Frumosii din "Suleyman Magnificul" i-au cucerit si pe telespectatorii din Romania si putini stiu ca Gurbey este un fost model foarte apreciat in Turcia si peste hotare, iar superba lui partenera de viata Ezgi a fost aleasa la concursul din Turcia Elite Model Look pe locul trei in top.

“Sunt foarte fericit alaturi de Ezgi. Ador la ea faptul ca este o fata desteapta si, in acelasi timp, simpla, fara fite. De fapt, cel mai important lucru la noi doi este ca nu ne pretindem a fi altfel decat suntem”, a povestit de curand interpretul printului Mehmet. “Iubita mea m-a cucerit cu zambetul. Un zambet sincer ma dezarmeaza intotdeauna”

Ezgi a studiat baletul si desi in serial a vrut sa aiba o alura barbateasca si sa imbrace straie masculine, in realitate, ea este o tanara foarte gratioasa.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre andreyutza in Sam Apr 13, 2013 5:17 am, editata de 1 ori
Sus In jos

Continut sponsorizat



Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Muhteşem Yüzyıl - Stiri    Muhteşem Yüzyıl   - Stiri   - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 

Muhteşem Yüzyıl - Stiri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» Muhteşem Yüzyıl
» Muhteşem Yüzyıl - Videoclipuri
» Muhteşem Yüzyıl - Personaje
» Muhteşem Yüzyıl - Comentarii
»  Muhteşem Yüzyıl ( Secolul Magnific)
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Filmografia Turciei :: Seriale Turcia :: Muhteşem Yüzyıl (Secolul Magnific)-
Forumgratuit.ro | Cinema | Cinema | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente